Časté otázky

Stojí poistenie zvieraťa naozaj za to?
Jednoduchá odpoveď: Áno.

Ak túto odpoveď rozvedieme, domáci maznáčikovia sú viac než len zvieratá — väčšina majiteľov ich berie ako členov svojej rodiny. A ako člen rodiny si zaslúži aj zodpovedajúcu zdravotnú starostlivosť. Už sme utratili veľa peňazí za veterinárne náklady. A čo tak zainvestovať trochu peňazí každý mesiac a mať istotu, že ak nastane neočakávaná situácia, všetko bude uhradené z poistenia?

Na škodu mnohých domácich maznáčikov existuje veľa majiteľov so skreslenými predstavami o poistení zvierat. Niektorí ľudia sa domnievajú, že celý systém poistenia je zlý. Snažia sa odpovedať na otázku: „Čo budem mať z poistenia?“ v súvislosti s tým, čo za poistenie zaplatia a čo je poistenie schopné zaplatiť za nich.

Poistenie domácich maznáčikov však nie je o ušetrení peňažných prostriedkov. Ide o pokrytie nečakaných výdavkov. Ide o vytvorenie bezpečnej rezervy (siete), ktorú hádam nebudete musieť nikdy využiť. Poistenie zvieraťa je ochrana proti najhoršiemu scenáru, ktorý môže nastať. Možno ste už počuli pojem „ekonomická eutanázia“. Zatiaľ čo eutanázia je najľahšia možná cesta pre vášho maznáčika ,ako ukončiť jeho život v prípade vážneho ochorenia, ekonomická eutanázia sa týka ukončenia jeho života, pretože majiteľ si nemôže dovoliť liečbu. Je to nešťastná situácia a dá sa jej vyhnúť tým, že získate komplexné poistenie.
Ale môj maznáčik je zdravý! Naozaj potrebujem poistenie?
V ideálnom svete zostávajú vaši maznáčikovia zdraví, kým sa dožijú pokročilého veku. V reálnom svete sa však približne v 25 % všetkých psov objaví v priebehu života nádorové ochorenie. Pri jednej z desiatich mačiek sa prejaví ochorenie močových ciest. V prípade, že si zaobstaráte určitú rasu, môže sa toto riziko zvýšiť.  Medzi päť najčastejších diagnóz patrí: zápal maternice, nádory kože, nádory mliečnych žliaz, zápal ucha a mnoho ďalších traumatických poranení kože.

Tieto štatistiky neuvádzame preto, aby sme vás vystrašili. Vieme, že najsmutnejší je pohľad na zviera, ktoré nemôže byť ošetrené pre nedostatok finančných prostriedkov.
Nemôžem si jednoducho odložiť peniaze bokom na najnutnejšie prípady?
Majitelia psov s poistením platia priemerne o niečo viac ako 25€ za mesačné poistné, čo predstavuje 300€ ročne. Aj keď každý rok odložíte tieto peniaze bokom na bankový účet, nepokryjete mnoho zo zmienených núdzových situácií.

Náklady na naliehavé operácie alebo život zachraňujúce lieky, ktoré zmierňujú prejavy rakoviny, sa môžu ľahko vyšplhať na tisíce Euro. Okrem toho každým rokom rastú aj náklady na veterinárne ošetrenia a tento trend sa nezmení ani v budúcnosti. Neočakávané ochorenia alebo zranenia nie je možné naplánovať. Nevyhnutné veterinárne ošetrenie môže byť potrebné kedykoľvek. A usporenie niekoľkých stoeuro každý rok to nedokáže vyriešiť.

Poistné plnenie pri mačke s rakovinou môže dosiahnuť až 2.000€. To by presiahlo váš fond vymedzený na veterinárne náklady za niekoľko rokov. Väčšinou však ide dokonca o viac nákladov na jednu vec, a to znamená, že ľahko môžete minúť v priemere niekoľko tisíc Euro. Napríklad len také bežné a jednoduché zvracanie a črevné problémy psa môžu stáť viac, než očakávate. Priemerné poistné plnenie pri takomto stave je 550€. V extrémnych prípadoch môžu náklady dosiahnuť až tisíce Euro. Na našom blogu nájdete množstvo príbehov klientov o tom, ako im poistenie PetExpert finančne pomohlo.

Samozrejme, nie každé zviera vás bude v priebehu svojho života stáť desaťtisíce za veterinárne ošetrenia. Všetci dúfame, že váš maznáčik bude žiť dlhý a šťastný život. No nikdy nemôžete vedieť, či a kedy budete potrebovať lekársku pohotovosť. A mať úspory na účte s niekoľkými stovkami nebude stačiť, ak nechcete rozhodovať medzi svojím maznáčikom a peňaženkou.
Prečo PetExpert?
Zaoberáme sa iba poistením maznáčikov. Vďaka tomu vám môžeme venovať všetku potrebnú starostlivosť. A to najdôležitejšie: máme vyššie limity poistného plnenia, menej výluk (situácií, keď peniaze nevyplatíme), nízku spoluúčasť (od 10 %) a všetko prebieha medzi nami a veterinárom – vy neplatíte okrem spoluúčasti nič, nikde nič nevyplňujete ani neposielate. Navyše poistitelom je ČSOB Pojišťovna.
Koľko stojí poistenie
Cena poistenia sa odvíja podľa plemena a veku zvieraťa. Zistíte tu.
Je potrebné vstupné vyšetrenie zvieraťa?
Žiadne vstupné vyšetrenie nepožadujeme. Vyplníte nám iba zdravotný dotazník, ktorý po založení poistenia posielame.
Je možné poistiť viac psíkov spoločne?
Každé zviera musí mať svoje vlastné poistenie, kde má svoje záznamy a históriu.
Musím ísť vždy k veterinárovi, ktorého som pri založení uviedol(a)?
Nemusíte. V rámci zmluvnej siete je možné ísť k akémukoľvek veterinárovi a prípadnu zmenu nám hlásiť nemusíte.
Aké sú čakacie doby, kedy je poistenie aktívne ?
Poistenie je aktívne na druhý deň po prijatí prvej platby za poistenie. Plnenie však preplácame po uplynutí čakacej doby, ktorá je 3 dni na úraz, 30 dní na ochorenia a 6 mesiacov na konkrétne ortopedické diagnózy. Výnimočne môže byť uvedená konkrétna čakacia doba na konkrétnu zmluvu, o ktorej vás pri rokovaní jasne informujeme. Viac informácií o čakacej dobe je uvedených na tejto stránke.
Aká je spoluúčast?
Spoluúčasť sa začína na 10 % (min. 25€ na diagnózu). Cenu kalkulujeme individuálne pre konkrétne zviera. Pokiaľ v rámci liečby absolvujete viac návštev, tak platíte minimálnu spoluúčasť z celej liečby (série návštev), nie z každej návštevy.
Čo je to ročný limit plnenia?
Ročný limit je celková suma, do akej výšky je možné poistenie v danom roku čerpať. Pokiaľ by ste dosiahli limit, ďalšie výdaje od veterinár si už hradí klient sám. Limit sa obnoví pri výročí zmluvy.
Keď psík zostarne, zrušíte mu poistenie?
Naším zámerom je udržať zviera v poistení po celý jeho život. Pokiaľ ste poistenie založili, keď zviera splnilo vstupný vek, poistenie platí po celý jeho život, pokiaľ budú splnené všetky ostatné podmienky poistenia.
Poistíte aj krížencov?
Áno, poistíme aj krížencov či psíkov bez papierov. V zozname nájdete možnosť kríženec malý, stredný či veľký.
Poistíte aj psa z útulku?
Áno, poistíme. Je potrebné poznať odhad veku od akéhoľvek veterinára.
Mám psa z útulku a nepoznám jeho dátum narodenia
Odhad veku Vám vykoná akýkoľvek veterinár.
Platí poistenie aj mimo územia SR?
Poistenie platí iba na území Slovenskej republiky.
Je poistenie aj pre iné zvieratá?
Poisťujeme iba psíkov a mačičky.
Dajú sa balíčky kombinovať?
Každý majiteľ si vyberie, aká úroveň poistenia mu vyhovuje. Kombinovať sa však nedajú.
Náš psík/mačka nemá čip, je možné zviera poistiť?
Čip je podmienka pre vstup do poistenia. Poistenie si viete založiť aj bez čipu, ale je potrebné do mesiaca zviera označiť čipom a čip nám nahlásiť telefonicky alebo e-mailom. Pre vybavenie a úhradu poistného plnenia je nutné zviera identifikovať, a bez čipu je to nemožné.
Čo ak pri zadaní údajov na vytvorenie poistenia spravím chybu?
Ak pri dohodnutí poistenia spravíte chybu, napríklad v čísle čipu, kontaktujte nás e-mailom alebo telefonicky a my vykonáme úpravu.
Kedy môžem zvieratko poistiť?
Psa alebo mačku je možné poistiť vo veku viac ako osem týždňov a najneskôr vo veku 10 rokov pri malých plemenách psov, 8 rokov pri stredných plemenách psov a mačiek a 6 rokov pri veľkých plemenách psov.
Neviem presný dátum narodenia svojho maznáčika
Ak nepoznáte presný dátum narodenia, pokúste sa ho odhadnúť. Veterinár vám pri najbližšej návšteve určite rád poradí a potom nám vek spresníte e-mailom.
Mám svojho veterinára, ktorému dôverujem, ale nie je uvedený na vašich stránkach
Keď nám zašlete kontakt na svojho veterinára, radi ho oslovíme a ponúkneme mu spoluprácu. Veľká časť veterinárov sa na spoluprácu odhodlala práve preto, lebo sa poistili ich klienti.
Viem, že moje zviera je choré. Môžem ho aj tak dať poistiť?
Áno, môžete, ale, bohužiaľ, nemôžeme zaplatiť liečbu ochorenia, ktoré vzniklo pred začiatkom poistenia. Je takisto dôležité pravdivo vyplniť zdravotný dotazník zvieraťa pri dohodovaní poistenia.
Mám problém s platbou
Ak platbu nevykonáte pri dohodnutí poistenia, budeme vás kontaktovať a zašleme odkaz na dokončenie platby, prípadne číslo účtu na prevod. Platbu môžete zrealizovať aj prostredníctvom našej platobnej brány.
Čo ak nebudem mať uhradené poistné?
Poistné musí byť uhradené, aby sme za vás mohli veterinárovi uhradiť ošetrenie. Včas a niekoľkokrát vás upozorníme, aby bolo možné dať všetko do poriadku.
Platí poistenie aj v zahraničí?
V zahraničí poistenie zatiaľ neplatí.
Koľko zaplatím za spoluúčasť?
Spoluúčasť je od 10 %, najmenej však 25€ na poistnú udalosť (tá obvykle zahŕňa viac návštev). Spoluúčasť uhradíte priamo nášmu zmluvnému veterinárovi, zvyšok nákladov zaplatíme priamo jemu.
Čo je čakacia doba a prečo je v zmluve?
Čakacia doba je obdobie, počas ktorého nemôžeme vyplatiť žiadny nárok. Ide o interval 30 dní od dohodnutia poistenia do jeho prvého uplatnenia v prípade ochorenia a 3 dní v prípade úrazu. Len pri odcudzení a strate je doba 60 dní. V prípade ortopedických operácií s výnimkou zlomeniny je čakacia doba 6 mesiacov. Čakacia doba je nástroj, ktorý obmedzuje špekulatívne uzatváranie poistenia, tým sa poistenie stáva lacnejším pre všetkých poctivých majiteľov.
Prečo poistenie nehradí preventívnu starostlivosť a očkovania?
Chceme zabezpečiť cenovú dostupnosť poistenia, nemôžeme preto hradiť náklady na preventívnu liečbu. Ak však v období dvoch rokov nevyužijete poistné plnenie, máte od nás nárok na vyplatenie preventívnej prehliadky alebo iných služieb u svojho veterinára vo výške 50€.
Môžem nechať ošetriť svojho maznáčika u akéhokoľvek veterinára?
Máte k dispozícii všetkých našich zmluvných veterinárov. Ich zoznam nájdete tu. V prípade akútneho ohrozenia života zvieraťa postupujte podľa tohto návodu.
Je možné hradiť z poistenia dyspláziu kĺbov?
Dysplázia kĺbov je chronické ochorenie, ktoré naše poistenie nekryje.
Mám chybu v údajoch na zmluve, potrebujem to opraviť
Zavolajte nám na infolinku, alebo napíšte e-mail, obratom Vám údaje opravíme či doplníme.
K akému veterinárovi môžem ísť?
V prípade, že chcete čerpať poistenie, je potrebné navštíviť zmluvného veterinára. Zoznam veterinárov nájdete tu. Pokiaľ by išlo o akútne vyšetrenie, keď je zviera v priamom ohrození života, môžete ísť k najbližšiemu dostupnému veterinárovi. V prípade, že idete na preventívne vyšetrenie, ktoré nehradíme z poistenia, možete ísť k akémukoľvek, aj nezmluvnému veterinárovi.
Zviera má problém. Čo hradíte?
Zoznam toho čo hradíme nájdete tu.
Aký je dátum splatnosti poistenia?
Dátum splatnosti je deň, kedy ste zaplatili prvú splátku. Pokiaľ ste si založili a zaplatili poistenie napr. v 8. dni v mesiaci, splatnosť budete mať vždy k 8. dňu v mesiaci.
Je možné produkt poistenia zmeniť na vyšší tarif?
O zmenu úrovne poistenia je možné požiadať k dátumu výročia zmluvy. Potom žiadosť posúdime. Do posúdenia a schvaľovania vstupuje viac faktorov a povolenie na vyšší či nižší tarif nie je automatické. Napíšte nám aspoň 6 týždňov pred výročím zmluvy e-mail žiadosť o zmenu produktu poistenia a Vašu žiadosť posúdime.
Môže sa cena poistenia zvýšiť?
Cena poistenia je vždy na poistné obdobie (jeden rok) nemenná, resp. po tu dobu zostáva cena rovnaká. K výročiu zmluvy môže dôjsť k zmene ceny poistenia. Vždy dva mesiace pred výročím zmluvy je klientovi zaslaný e-mail o podmienkach na ďalšie obdobie.
Je pri ročnej platbe finančné zvýhodnenie?
Cena poistenia je rovnaká v prípade mesačných platieb alebo ročnej platby.
Mám od veterinára zľavový kód. Kde ho môžem uplatniť?
Zľavový kód uplatníte hneď na prvej stránke založenie poistenia ( kód partnera).
Bude se poistka vekom psa zdražovať?
K výročiu zmluvy dochádza k revizií poistky, do zmeny vstupuje viac faktorov, ale vek to primárne nie je. Hlavným faktorom úpravy ceny poistenia je predpokladaná rizikovosť zvieraťa a vývoj cien veterinárnej starostlivosti na trhu.
Musím platiť mesačne, alebo to ide aj inak?
Platiť je možné podľa Vašich možností. Predplatiť si viete jeden mesiac, ale aj viac mesiacov alebo celý rok dopredu.
Keď sa zvýšila cena poistenia, zvyšuje sa aj výška krytia?
Krytie zostáva rovnaké, ako je dohodnuté v zmluve, aj napriek tomu, že sa mohla cena poistenia zmeniť.
Došlo k navýšeniu poistného. Aká by bola cena iného balíčku?
Radi Vám cenu spočítame na Vašu žiadosť, kontaktujte nás prosím na našom e-maily.
Je možné zmeniť dátum splatnosti poistného?
Dátum splatnosti poistného je dátum založenia poistenia a zostáva po celú dobu poistenia.
Kedy môžem poistenie zrušiť?
Poistenie je možné zrušiť do dvoch mesiacov od poistenia, do troch mesiacov od nahlásenia poistnej udalosti, pri preukázanom predeji či úhyne zvieraťa alebo zaslaním výpovedi 6 týždňov pred výročím zmluvy.
Chcem poistenia zrušiť, ako mám postupovať?
Výpoveď je potrebné poslať písomne (e-mailem). Nezabudnite uviesť i číslo poistenia. Následne Vás budeme kontaktovať.
Môžem zrušiť nedávno založenú zmluvu?
Áno, zmluvu je možné zrušiť do 2 mesiacoch od založenia. Staršiu zmluvu je možné ukončiť 6 tyždňov pred výročím, po poistnej udalosti alebo pri preukázanom predaji či úhyne zvieraťa.

Máte konkrétnu otázku, ktorú sme tu nezodpovedali? Sme k dispozícii na chate alebo na telefónnom čísle +421 232 17 99 55.